Search This Blog

Sunday, 22 December 2013

اختلال نقص توجه

Attention Deficit Disorder) ADD/ADHD(

{با تشکر از دوستی که اطلاعاتی در مورد این اختلال خواسته بودند و به امید اینکه مطالب زیر برای ایشان مفید واقع گردد.}

اکثر والدین و کسانی که با تربیت کودکان سر و کار دادند می دانند که رشد فیزیکی و روحی و روانی بچه ها خالی از بالا و پایین های معمول نیست و در اکثر مواقع مشکل می توان مرزی برای کم توجهی معمول و اختلال نقص توجه که نیاز به مداخله پزشکی دارد قائل شد.

اما اختلال نقص توجه که به صور و با وخامت متفاوت در افراد بروز می کند معمولا در موقعیت ها و مکان های مختلف، چون منزل و مدرسه، یکسان اتفاق می افتد و برخی از علائم مشخصه آن عبارتند از: بروز علائم اختلالات تا سنین هفت سالگی، عدم تمرکز و توجه، اشکال در برقراری ارتباط با دیگران، اضطراب، بیش فعالی (قادر نبودن به آرام و نشستن) و بدون فکر عمل کردن.

البته گاهی این کودکان می توانند در موارد خاص و روی موضوعی که مورد علاقه آنهاست تمرکز داشته باشند و خلاقیت منحصر بفردی نیز از خود بروز دهند. همین امر برخی از آنان را به هنرمندان قابلی تبدیل می کند.
 
صرف اینکه کودکی قادر به تمرکز نیست، بیش فعالی دارد و بدون تفکر عمل می کند دلیل بر اختلال نقص توجه او نیست و وجود این اختلال نیاز به تشخیص متخصص دارد.

روش های درمان
اگرچه گاهی دارودرمانی برای این کورکان مفید است درمان اصلی اختلال نقص توجه با ورزش، تغذیه صحیح، رفتار و گفتار درمانی و همچنین روش های ویژه آموزشی برای کمک به خواندن و نوشتن آنها صورت می گیرد.

والدین این کودکان نیز به باور اینکه بسیاری از رفتارهای کودک آنها به عمد نیست و ناشی از  بیماری است (و با تشخیص و مداوای صحیح بهبود میابد) نیازمندند. آموزش روش های خاص تربیت کودک و داشتن نظم در برنامه های روزمره مثل سر موقع غذا خوردن و خوابیدن و مشغول نگه داشتن کودک و تشویق وی در صورت انجام کاری بطور صحیح نیز مفید است.

دارو درمانی معمولا شامل استفاده از داروهای زیر می باشد.
Methylphenidate) Ritalin) and Dexamfetamine
که فعال کننده سیستم عصبی مغزی هستند

Atomoxetine
که بازجذب نورآدرنالین را متوقف می کند

برای اطلاعات بیشتر در مورد دارو درمانی به سایت زیر مراجعه فرمایید

دکتر شهیره شریف (PhD, MSc)
 @ All rights reserved

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

No comments:

Post a Comment