Search This Blog

Thursday, 11 December 2014

میخچه یا پینه Corns and calluses

به پوسته کلفتی که در قسمت های مختلف پا یا دست در اثر فشار یا اصطحکاک بوجود میاید میخچه یا پینه می گویند. پینه بزرگتر از میخچه است و مرز بندی مشخصی هم ندارد. میخچه و پینه در واقع بر اثر واکنش دفاعی بدن بوجود میایند. با بوجود آوردن این لایه کلفت، بدن سعی می کند که فشار روی بافت های زیر پوست را کم کند و بدین ترتیب از بافت های زیر پوست محافظت کند.

معمولا میخچه یا پینه پا به علت پوشیدن کفش نامناسب (بخصوص کفش پاشنه بلند که وزن را روی قسمت جلوی پا متمرکز می کند) خشکی پوست و کم شدن لایه چربی (مثلا به علت افزایش سن) بوجود میاید.

برای درمان میخچه یا پینه بهتر است که ابتدا از یک متخصص کمک گرفته بشود تا دلیل شکل گیری میخچه یا پینه مشخص بشود و روش های جلوگیری از بوجود آمدن آنها در آینده هم بررسی بشود.

برای درمان میخچه یا پینه گاهی در مراکز درمانی Podiatrist (متخصص پا) پوسته کلفت شده را برمی دارد -اینکار نباید توسط خود فرد صورت بگیرد – بعد هم ممکن است که استفاده از کفی های خاص داخل کفش یا چسب های مخصوص میخچه Corn plasters پیشنهاد شود.

البته خود درمانی برای میخچه بخصوص در افرادی که مبتلا به بیماری چون بیماری قند، نوروپاتی peripheral neuropathy یا نارسایی جریان خون هستند می تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد و حتما باید این افراد برای درمان میخچه یا پینه پا به دکتر مراجعه کنند. دیگران هم باید قبل از درمان مطمئن باشند  که ناراحتی آنها درست تشخیص داده شده و مثلا عفونت  یا زخم نیست. ضمنا نباید از پماد های پوستی و چسب های دارای مواد دارویی در قسمت هایی که پوست دچار خراشیدگی و بریدگی است، استفاده شود.

از پلاستر و بالشتک های مخصوص که دارای مواد دارویی هستند  پس از مراجعه به پزشک می توان استفاده کرد. پلاستر هایی که دارای مواد دارویی نیستند، بشکل دایره ای هستند که اطراف آن حالت بالشتک دارد و میان آن تهی است که دور میخچه را می گیرد و فشار را از روی میخچه برمیدارند هم مفید هستند.
کرم یا پمادهای دارای سالیسیلیک اسید که لایه سلول های مرده روی پوست را برمی دارد هم برای درمان مفید هستند. وقتی از سلسیلیک اسید استفاده می شود باید پوست اطراف میخچه (مثلا با لایه ای از وازلین) حفاظت شود تا صدمه به پوست اطراف وارد نشود.

برای جلوگیری از ابتلاء به میخچه، پا را بعد از استحمام دقیقا خشک کنید و از کرم های مرطوب کننده مخصوص پا استفاده کنید. استفاده از سنگ پا هم برای پیش گیری خوب است چرا که لایه پوست ضخیم را برمی دارد. استفاده از کفش راحت بسیار مهم است (بهتر است که طرف صبح برای خرید کفش نروید، چرا که پا در طول روز در اثر نشستنن و ایستادن ورم می کند و سایز پا تغییر می کند)، بهتر است که از کفش پاشنه بلند استفاده نشود.All rights reserved ©
دکتر شهیره شریف(PhD, MSC)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of informationIf there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 
  

No comments:

Post a Comment