Search This Blog

Wednesday, 28 January 2015

قرص های ضد بارداری - پروژستوژن

یکی از روش های پیشگیری از بارداری استفاده از قرص های ضد بارداری است. این قرص ها به دو نوع تقسیم می شوند:.
  • قرص های پروژستوژن
  • قرص های ترکیبی
قرص های پروژستوژن
این گروه شامل قرص هایی می شوند که عملکردی شبیه هورمون زنانه ی پروژسترون دارند و حدود 99% در جلوگیری از بارداری موثر هستند. گاهی از این گروه قرص ها برای درمان پرید های دردناک هم استفاده می شود.

این گروه از قرص ها از سه طریق عمل می کنند: (1) با ضحیم کردن دیواره گردنه ی رحم  مانع از عبور اسپرم و در نتیجه مانع از باربر شدن تخمک می شوند. (2) جداره داخل رحم را نازک تر کرده و امکان اینکه تخمک بارور شده بتواند در ان جای بگیرد را کمتر می کند.(3) با جلوگیری از تخمک گذاری مانع حاملگی می شوند.

البته زمان استفاده از این قرص ها باید ثابت باشد، یعنی در ساعت خاصی در روز باید  از این قرص ها استفاده شود تا تاثیرگذار باشند و بسته به نوع قرص استفاده شده نباید بیشتر از سه یا دوازده ساعت (بسته به قرص) اختلاف بین زمان خوردن قرص در یک روز تا روز بعدی فاصله بیفتد.

استفاده از این قرص ها را می توان در هر زمانی  آغاز کرد.  اگر روز اول (و تا روز 5) پرید از این قرص ها استفاده شود، از زمان شروع استفاده از این قرص ها بیمار برای بارداری ناخواسته حفاظت شده. البته توصیه می شود تا برای دو روز  بعد از شروع استفاده از این قرص ها از روش های دیگر ضد بارداری نیز استفاده شود. با اتمام یک بسته قرص بسته بعدی بلافاصله استفاده می شود (حتی در دوران پرید) بدون اینکه بین روزهای استفاده از قرص فاصله بیفتد.

مادرانی که به کودکانشان شیر می دهند، می توانند در دوران شیردهی از این قرص ها استفاده کنند.از جمله عوارض جانبی این داروها می توان از جوش صورت، درد در ناحیه سینه، سردرد و اضافه وزن نام برد. چنانچه در دوران استفاده از این قرص ها داروهای دیگری را استفاده می کنید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید. چرا که برخی داروها مثلا: گروهی از از آنتی بیوتیک ها و داروهایی که برای صرع استفاده می شوند بر عملکرد داروهای ضد بارداری اثر می گذارند. همچنین چنانچه بعد از استفاده از این گروه قرص ها (و تا حدود 2 ساعت بعد از خوردن آنها) استفراغ یا حالت اسهال شدید دست بدهد باید تا دو روز بعد در هنگام آمیزش جنسی از روش های مانع مثل کاپوت هم استفاده شود.

این گروه از قرص ها برای همه مناسب نیستند. از جمله:
  • بیمارانی که سابقه ی سکته ی قلبی یا حمله قلبی دارند
  • کبد یا کیسه صفرای آنها بیماری دارد
  • کسانی که سرطان سینه دارند
  • زنانهایی که دچار خونریزی بین پرید یا بعد از آمیزش جنسی هستند
  • کسانی که به کیست تخمدان مبتلا هستند

در انگلستان استفاده از این قرص ها رایگان است و می توانید با تماس با دکتر خانوادگی خو د یا مراکز درمانی ذی صلاح3 برای تهیه این قرص ها اقدام نمایید

برای اطلاعات بیشتر (به انگلیسی) به سایت زیر مراجعه نمایید1) Progestogen-only pill
2) The combined oral contraceptive pill
3) Family planning clinic or Practice Nurse


©All rights reserved

دکتر شهیره شریف(PhD, MSC)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

No comments:

Post a Comment