Search This Blog

Sunday, 19 June 2016

نگاهی گذرا به بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون بیماری است که بر اثر تحلیل رفتن تدریجی عملکرد بخشی از مغز که مرکز تولید دوپامین است بوجود میاید. 

بدن از طریق پیام های که به مغز رسیده و دستوراتی که متقابلا از مغز به ماهیچه ها می رسد حرکت ماهیچه ها را کنترل می کند. انتقال دهنده های شیمیایی از جمله دوپامین در انتقال این پیام ها و نهایتا حرکت ماهیچه ها موثرند. پارکینسون بیماری پیشروی کننده ای است که به دلیل کاهش دوپامین سیستم ارتباط بین مغز و ماهیچه ها مختل شده و در نتیجه حرکت ماهیچه ها بهم می ریزد.

از علائم معمول پارکینسون رعشه و حرکات غیر قابل کنترل در اعضای بدن، عدم انعطاف و خشکی عضلات و حرکات آهسته و حتی عدم توانایی حرکت برای مدتی کوتاه را می توان نام برد. گاهی علائم دیگری از جمله تغییر در حس بویایی، خستگی، درد، بی خوابی، سرازیر شدن آب دهان، افسردگی و مشکلات از دست دادن حافظه نیز در پارکینسون دیده می شود. البته هر بیماری تمام این علائم را تجربه نخواهد کرد و علائم بیماری پارکینسون برای یک بیمار ممکن است هر روز با روز دیگر متفاوت باشد. بنابراین تهیه یادداشتی شامل علائم بیماری و برای بیمارانی که از دارو استفاده می کنند دز دارو و زمان استفاده از آن و تاثیر دارو روی علائم بیماری به پزشک معالج در تنظیم دز کمک می کند.

شیوه های درمان پارکینسون
در حال حاضر درمان قطعی برای پارکینسون وجود ندارد ولی برای کنترل علائم بیماری از دارو و فیزیوتراپی و در مواردی از جراحی هم کمک گرفته می شود.
تغذیه سالم و روحیه مثبت و شرکت در فعالیت های اجتماعی به بیمارانی که دچار پارکینسون هستند کمک می کند.برای این بیماران که در انگلستان زندگی می کنند ارتباط با سازمان خیریه پارکینسون بریتانیا2 می تواند مفید باشد. می توانید از طریق وب سایت3 این گروه و یا تلفن4 با این سازمان در تماس باشید.

1. http://www.nhs.uk/conditions/Parkinsons-disease/Pages/Introduction.aspx
2. Parkinson's UK
3. http://www.parkinsons.org.uk
4. Free helpline on 0808 800 0303

پست های مربوط

بیماری پارکینسون

Levodopa(L-dopa)

©All rights reserved
دکتر شهیره شریف (PhD, MSC)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
سلب مسئولیت: مطالب مندرج در این وبلاگ صرفا برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در رابطه با سلامت و بهداشت می باشد و الزاما مرجع کاملی در رابطه با موضوع مورد بحث نمی باشد. برای اطلاعات بیشتر جهت درمان، قطع یا تغییر نوع درمان با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت نمایید
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

No comments:

Post a Comment