Search This Blog

Wednesday, 23 March 2016

تشخیص و درمان سریع در سرطان مهم است

 سال 1395 هم از راه رسید. طبق معمول برای اقوام، دوستان و آشنایان در سال جدید آرزوی بهترین ها را داریم. ولی دقیقا بهترین ها شامل چه چیزهایی می شوند؟ شاید بهترین ها را بتوان در دو کلمه خلاصه کرد: سلامتی و شادی. هر دو مبحث (چه سلامتی و چه شادی) با سلامت جسم و روان بی ارتباط نیستند. در همین راستا بی مناسبت ندیدم که بخش سلامت و بهداشت این ماه را به یکی از موارد مهم در مداوای سرطان، یعنی تشخیص و درمان هر چه سریع تر اختصاص دهم 

به دو مورد سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

سرطان پروستات
پروستات غده ای است در مردان که زیر مثانه قرار دارد. این غده بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می دهد و نقش آن ساخت مایع ژلاتینی قلیایی منی است که برای تغدیه اسپرم بکار میاید.
سرطان پروستات رایج ترین سرطان در مردان است. احتمال ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن بیشتر می شود.همچنین اگر افراد دیگر در خانواده نزدیک دچار سرطان پروستات یا سینه شده اند، بخصوص در سنین پایین تر، امکان ابتلا به سرطان پروستات در فرد بیشتر است.

راه های تشخیص سرطان پروستات
آزمایش خون: از این طریق میزان پروتئینی بنامPSA 1 در جریان خون  را اندازه می گیرند. از آنجا که وجود سلول های سرطانی می تواند یکی از علل تولید بالای این پروتئین در بدن باشد، میزان بالای پروتئین  PSAنیز می تواند نشان دهنده سرطان باشد. هر چند عللی غیر از سرطان هم می توانند تولید این پروتئین را بالا ببرد.
معاینه داخلی: از طریق معاینه فیزیکی پزشک می تواند بزرگ شدن غده ی پروستات را تشخیص دهد. البته بزرگ شدن پروستات الزاما به معنی سرطانی بودن آن نیست.

علائم سرطان پروستات
تکرر ادرار، مخصوصا شب هنگام
احساس سوزش هنگام ادرار
مشکل در تخلیه مثانه
درد
وجود خون در ادرار یا منی
درد در ناحیه کمر، لگن خاصره یا باسن

سرطان پستان
سرطان پستان متداول ترین سرطان در انگلستان است. یکی از مهمترین راهکارهایی که می تواند به تشخیص سریع این سرطان بینجامد معاینه توسط خود شخص می باشد.
آشنایی با آنچه برای فرد شکل و حالت طبیعی سینه است می تواند در تشخیص حالت غیر عادی آن کمک کند.
ریسک ابتلا به این سرطان نیز با بالا رفتن سن افزایش میابد.
همچنین اگر افرادی در خانواده ی نزدیک دچار سرطان پستان شده اند، بخصوص در سنین پایین تر، امکان ابتلا به سرطان پستان در فرد بیشتر است.
از عوامل دیگر که امکان ابتلا به سرطان پستان را بالاتر می برد، می توان از:  شروع پرید در سنین پایین یا یائسگی دیرتر از معمول، نوشیدن الکل، درمان هورمونی جایگزینی2، استفاده از قرص های ضد بارداری3 همچنین چاقی و افزایش وزن بعد از یائسگی نام برد.

در انگلستان زنان بین 50 تا 70 سال بطور مرتب برای وجود سلول های سرطانی در بافت پستان ازمایش می شوند. این آزمایش شامل عکس برداری با اشعه ایکس می باشد.

نکته مهم
چنانچه برای آزمایش یا معاینه پزشکی فراخوانده شدید، پشت گوش نیندازید و در وقتی که برایتان مشخص شده، حاضر شوید. چنانچه تغییری در بدن خود مشاهده می کنید یا عاملی باعث نگرانی شما است، مطلب را با  دکتر خود در میان بگذارد. به خاطر داشته باشید که علائم قید شده در بالا یا علائم دیگر الزاما نتیجه ی وجود سرطان نیست، ولی با مراجعه به موقع به مراکز درمانی، چنانچه به سرطان مبتلا شده اید، شانس بیشتری برای درمان خواهید داشت.


1)Prostate Specific Antigen
2) Hormone Replacement Therapy
3)Oral Contraceptive Pills

++++++++++++++++++++++++++ 
مطالب مربوط 


©All rights reserved
دکتر شهیره شریف (PhD, MSC)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
سلب مسئولیت: مطالب مندرج در این وبلاگ صرفا برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در رابطه با سلامت و بهداشت می باشد و الزاما مرجع کاملی در رابطه با موضوع مورد بحث نمی باشد. برای اطلاعات بیشتر جهت درمان، قطع یا تغییر نوع درمان با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت نمایید
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

No comments:

Post a Comment