Search This Blog

Tuesday, 19 April 2016

کم حافظگی

آموخته ها و خاطرات که در قسمت های مختلف مغز بایگانی می شوند حافظه را تشکیل می دهند. حافظه را همانگونه که در نمودار زیر مشخص شده، می توان به سه نوع تقسیم کرد:
-         حافظه ی آنی1 که اطلاعات را برای زمان بسیار کوتاهی مثلا چند ثانیه حفظ می کند. تصور کنید کتابی در دست دارید و می خوانید، لغاتی که خوانده می شوند در مغز می مانند تا بتوانیم جمله را خوانده و معنی آنرا درک کنیم.
-       حافظه ی کوتاه مدت2 که اطلاعات را برای مدت طولانی تر از حافظه ی آنی نگه می دارد مثلا چند دقیقه. اطلاعات معنی شده و پرداخته شده از قسمت حافظه آنی به حافظه ی کوتاه مدت منتقل می شوند.
-        حافظه ی بلند مدت3 که مخصوص اطلاعاتی است که با مرور و توجه به آنها تثبیت می شوند.

نمودار 1: انواع حافظه و ارتباط بین آنها

وقتی که فرد توانایی بخاطر سپردن اطلاعات یا خاطراتی را که بطور معمول بیاد می آورد را از دست می دهد،می گوییم که فرد کم حافظه شده. البته کم شدن حافظه با افزایش سن امری طبیعی است و معمولا به صورت تدریجی اتفاق می اقتد. ولی بطور ناگهانی و براثر نرسیدن خون کافی به بخشی از مغز یا اصابت ضربه به سر مثلا در صانحه ی رانندگی هم ممکن است که فراموشی اتفاق بیفتد. در خیلی از مواقع حتی فراموشی تدریجی و در سنین بالا هم باعث نگرانی شخص یا اطرافیان او می شود. چنانچه کم شدن حافظه نگرانتان می کند حتما با پزشک خود مشورت کنید. گاهی پزشک معالج ممکن است تصمیم بگیرد تا با انجام تست های مختلف از سلامت شخص اطمینان پیدا کند. در بیشتر مواقع این نگرانی وجود دارد که پای بیماری مثل آلزایمر4 در میان باشد. که البته نیاز به تشخیص قطعی توسط پزشک دارد و مورد بحث این ماه ما نیست.  ولی بطور کلی چنانچه شخص از کم حافظگی خود آگاه هست و زندگی روزانه او به علت این کم حافظگی مختل نشده احتمال اینکه با بیماری آلزایمر مواجه باشیم کمتر است.

علت کم حافظگی
کم شدن حافظه بی ارتباط با افزایش سن نیست ولی عوامل دیگر (برای مثال به لیست زیر مراجعه کنید) نیز می توانند باعث کم شدن حافظه گردند. برای مثال:
- افسردگی، اضطراب و تنش
- بی خوابی و خستگی شدید
- وارد شدن ضربه به سر یا نرسیدن خون کافی به بخشی از مغز
- وجود تومار مغزی
- بیماری غده تیروئید
- عارضه ی جانبی برخی داروها مثل داروهای خواب آور
- نوشیدن الکل
- کم بود پروتئین یا ویتامین ها بخصوص B1

درمان یا مدریت کم حافظگی
چنانچه دلیل کم حافظگی وجود بیماری دیگر مثل افسردگی یا کمبود ویتامین می باشد، با درمان آن بیماری، کم حافظگی هم خودبخود درمان می شود.
چنانچه کم حافظگی از عوارض جانبی داروی خاصی است که بیمار استفاده می کند، زیر نظر دکتر معالج و با عوض کردن نوع دارو می توان به درمان کم حافظگی کمک کرد.
برای مدیریت کم حافظگی خود بیمار می تواند با انجام کارهایی مثل تهیه لیست برای کارهایی که باید انجام شود و داشتن برنامه ی منظم روزانه، مثلا نگهداری وسایل در مکانی ثابت بخود کمک کند.

1-                                                       Immediate memory
2-                                                       Short-term memory
3-                                                       Long-term memory
4-                                                       Alzheimer’s


©All rights reserved
دکتر شهیره شریف (PhD, MSC)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
سلب مسئولیت: مطالب مندرج در این وبلاگ صرفا برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در رابطه با سلامت و بهداشت می باشد و الزاما مرجع کاملی در رابطه با موضوع مورد بحث نمی باشد. برای اطلاعات بیشتر جهت درمان، قطع یا تغییر نوع درمان با پزشک معالج یا داروساز خود مشورت نمایید
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

No comments:

Post a Comment