Search This Blog

Wednesday, 30 January 2013

فشار خون


 چنانچه قبلا هم اشاره کرده بودم، فشار خون بستگی به دو عامل (حجم خونی که در دقیقه از قلب خارج می شود و میزان مقاومت ضد جریان خون در رگ) دارد. فشار خون  با دو عدد سیستولیک و دایستولیک مشخص می شود و واحد اندازه گیری آن میلیمتر جیوه است. معمولا فشار سیستولیک کمتر از 130 و فشار دایستولیک کمتر از 85 را فشار طبیعی می خوانند. به فشار سیستولیک 140 یا بالاتر و فشار دایستولیک 90 یا بالاتر فشار خون بالا گفته می شود.

اندازه گیری فشار خون اطلاعات مفیدی در رابطه با وضع سلامت بدن بیمار می دهد. البته امروزه اندازه گیری فشار خون بطور اتوماتیک به همۀ بیماران توصیه نمی شود.  به دلیل اضطراب (سیندرم کت سفید) فشار خون بیمار ممکن است با دیدن تیم پزشکی بالاتر از معمول برود و فشار خون به اشتباه اندازه گیری شود. همان طوری که در بالا هم اشاره شد در اندازه گیری فشار خون دو عدد را اندازه می گیرند: سیستولیک و دایستولیک. فشار سیستولیک فشاری است که بعد از انقباض عضله قلب، دررگ ها ایجاد می شود. فشار دایستولیک فشار درون رگهاست و وقتی قلب خود به استراحت (انبساط) برمی گردد.

قسمت اصلی دستگاه اندازه گیری فشار خون، بازوبند آن است که باید به بالای بازو حدود 3 سانتی متر بالاتر از تای درون آرنج دست بسته شود. کف دست بیمار باید به طرف بالا گرفته شود. دست بیمار روی میزی استراحت کند و بیمار باید بی حرکت و آرام بماند تا فشار خون وی اندازه گیری شود. دستگاه های اندازه گیری فشار خون امروزی به راحتی خود از عهدۀ اندازه گیری فشار خون بر می آیند. چنانچه به بیشتر از یکبار اندازه گیری فشار خون نیاز باشد حداقل یک دقیقه بین دو اندازه گیری مختلف باید فاصله گذاشت: اگر اختلاف بین دواندازه گیری بیشتر از 10 میلی متر جیوه باشد. چنانچه عامل خاصی باعث نگرانی بیمار شده یا مصرف دخانیات، قهوه یا الکل هم زمان یا فاصله زمانی کم با اندازه گیری فشار خون همراه بوده  باشد، آن مورد / موارد باید یادداشت شود و بیمار به پزشک معالج رجوع داده شود.

با ازدیاد سن، میزان فشار خون بالاتر می رود. عواملی مثل چاقی،استفاده از رژیم غذایی غیر سالم، سیگار کشیدن و کم تحرکی باعث افزایش فشار خون می شود. هم چنین حالت هایی در دوران بارداری به فشار خون بالا می انجامد، بطور کلی  افزایش فشار خون درافراد کمتر از شانزده سال، خانم هایی که قبلا توسط عمل جراحی رحمشان برداشته شده، خانم های باردار و بیماران خاص توسط تیم پزشکی مخصوص اندازگیری می شود و چنین بیمارانی خود به اندازگیری فشار خون خود نمی پردازند.

چنانچه فشار خون سیستولیک بیمار بالاتر از 220  یا دایستولیک آن مساوی و یا بالاتر از  120 باشد بیمار را باید فورا به مراکز اورژانس بیمارستان یا دکتر معالج رجوع داد. فشار خون بالا که پایین تر از میزان قید شده ست وقتی که علائم دیگری با بیماری فشار خون بالا همراه نباشد بیمار تا یک هفته وقت دارد تا به دکتر مراجعه کند ولی هر چه زودتر به پزشک معالجه شود، بهتر است.


دکتر شهیره شریف (PhD, MSc)
@ All rights reserved

برای اطلاعات بیشتر و نوشته های مکمل به سایت زیر مراجعه کنید
http://pharmacistonboard.blogspot.co.uk/2010/12/blog-post_29.html

No comments:

Post a Comment