Search This Blog

Thursday, 26 June 2014

واکسیناسیون برای مسافرت

 بی مناسبت ندیدم در شروع فصل تابستان به واکسن های پیشنهادی برای سفر به ایران بپردازیم. در ابتدا باید تاکید کنم که برای جمع آوری این مطلب از اطلاعات انجمن ملی داروخانه ها (در انگلستان) استفاده شده که تا ژوئن 2015 معتبر می باشد.

از جمله اطلاعاتی که در اختیار افرادی که قصد مسافرت به خارج از انگلستان را دارند قرار می گیرد، لیست واکسیناسیون الزامی و یا پیشنهادی برای کشور مقصدشان است. البته باید بین چهار تا شش هفته قبل از مسافرت به فکر واکسینه شدن بود. چرا که واکسن نیاز به زمانی دارد تا بتواند آنتی بادی لازمه را در بدن تولید کند. ضمنا چنانچه واکنش خاصی نسبت به واکسن صورت بگیرد، در خیلی از موارد این فرصت، امکان درمان قبل از سفر فراهم می سازد.

در حال حاضر استفاده از دو واکسن زیر برای سفر به ایران توصیه می شود:
هپاتیت A = Hepatitis A
واکسیناسیون علیه این بیماری بخصوص در نقاطی که وضعیت بهداشت نامناسب است توصیه می شود.

کزاز =   Tetanus
معملا به کسانی که در عرض ده سال گذشته این واکسن را نزدند، توصیه می شود.

+++

واکسن های زیر اگرچه الزلمی نیستند و بطور معمول توصیه نمی شوند، در برخی شرایط بهتر است استفاده از آنها در نظرگرفته شود:
وبا = Cholera
بخصوص کسانی که به مناطق روستایی سفر می کنند در خطر ابتلاء به این بیماری هستند.

هپاتیت B = Hepatitis B
استفاده از این واکسن در شرایط خاص پیشنهاد شده. مثلا برای کسانی که به دفعات متعدد یا مدت طولانی به ایران سفر می کنند،  کسانی که بیماری کلیوی یا کبدی دارند و بیماران هموفیلی.

هاری = Rabies
 برای کسانی که در تماس با حیوانات هستند یا به مناطقی که امکان دسترسی فوری به مراکز خدمات بهداشت و درمان ندارند توصیه می شود.  حتی پس از واکسینه شدن، در صورت گاز گرفته شدن توسط حیوانات باید هرچه سریع تر بیمار به اولین مرکز درمان در دسترس رسانده شود

تیفوئید = Typhoid
برای کسانی که به مناطقی با سطح بهداشت پایین مسافرت می کنند توصیه شدهپیشگیری از بیماری مالاریا
اطلاعات مربوط به پیشگیری مالاریا هر شش ماه یکبار به روز می شود، مطالب زیر تا دسامبر 2014 معتبر است.

شرایط آب و هوایی چون دمای بیشتر از 20 تا 30 درجه سانتی گراد و رطوبت باعث افزایش ریسک ابتلاء به مالاریا می شود. در شهر ها کمتر این بیماری را شاهد هستیم. نکته ای که باید توجه داشت این است که استفاده از قرص های ضد مالاریا صد در صد از بروز این بیماری جلوگیری نمی کند و بهترین درمان پیشگیری است. از جمله راههای پیشگیری عبارتند از: استفاده از مواد دافع حشرات روی بدن و لباس (فرمول های خاص مخصوص بدن که استفاده از آنها برای انسان بی ضرر اعلام شده) و استفاده از حشره کش ها در فضای اتاق، استفاده از البسه ی آستین بلند، شلوار و جوراب، بخصوص بعد از غروب آفتاب و استفاده از پشه بندهایی که بهpermethrin  آغشته شدند.

در نقاط روستایی جنوب شرقی کشور و مرزهای شمالی با آذربایجان و ترکمنستان در ماههای مارس تا نوامبر استفاده از داروهای ضد مالاریا توصیه شده. برای افراد بزرگسالی که دچار بیماری خاصی نیستند و از دارو استفاده نمی کنند، قرص های ضد مالاریا Proguanil 100mg  (روزی دو عدد)  و  Chloroquine 250mg (دوقرص هفته ای یکبار) پیشنهاد شده. قرص های ضد مالاریا باید با غذا استفاده شود و دوره ی استفاده از دارو باید تکمیل شود. دوره ی استفاده از این قرص ها یک هفته قبل از مسافرت، در طول سفر و چهار هفته پس از بازگشت می باشد.

برای واکسینه شدن و تهیه داروهای ضد مالاریا با دکتر خود مشورت نمایید.

©All rights reserved
  دکتر شهیره شریف(PhD, MSC)++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

No comments:

Post a Comment