Search This Blog

Sunday, 19 May 2013

پروستات و بیماری های آن


پروستات غده ای است تقریبا به اندازه یک گردو در مردان که در زیر مثانه قرار دارد. این غده بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می دهد و نقش آن ساخت مایع ژلاتینی قلیایی منی است که برای تغدیه اسپرم بکار میاید.

با افزایش سن، معمولا پروستات بزرگ تر از حد معمول خود می شود. حدود 60% از مردانی که شصت سال یا بیشتر دارند دچاربزرگی پروستات هستند.1 با اینکه در بیشتر مواقع این افزایش سایز مسئله خاصی را به وجود نمی آورد به علت فشاری که به مجرای ادراری وارد می کند گاهی می تواند باعث ناراحتی های دیگری شود. معمولا اولین علامت چنین ناراحتی، مشکل در دفع ادرار یا تکرر ادرار می باشد. گاهی نیز ادرار به صورت جریانی باریک یا قطره قطره  از بدن خارج می شود و بیمار پس از ادرار احساس می کند که مثانه وی کاملا خالی نشده است. در صورت مشاهده علائم ذکر شده هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید تا احتمال بیماری های جدی تر بررسی شود. گاهی برای درمان عوارض ناشی از بزرگ شدن پروستات از عمل جراحی استفاده می شود اما عمل جراحی این روزها به عنوان آخرین راه درمان استفاده می شود.

گاهی پروستات به عفونت دچار می شود.التهاب پروستات معمولا با تب همراه می باشد و درمان معمول آن با آنتی بیوتیک و داروهایی از گروه آلفا بلوکرها2 است.

سرطان پروستات هم از دیگر ناراحتی های مربوط به این غده می باشد. عواملی چون بالا رفتن سن و وجود سرطان (چه سرطان پروستات در مردان و چه سرطان سینه در زنان) در خانواده احتمال ابتلا  به سرطان پروستات را زیادتر می کند. روش های درمان این بیماری عبارتند از شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی و هورمون درمانی.

نحوه تشخیص بیماری های پروستات
تست های مختلفی برای تشخیص ناراحتی های پروستات و بررسی احتمال بیماری های دیگر با علائم مشابه وجود دارد.
آزمایش ادرار = نمونه ادرار آزمایش می شود تا احتمال مسائلی چون بیماری های کلیوی و بیماری قند بررسی شود.
آزمایش خون = معمولا برای اندازه گیری کارایی کلیه استفاده می شود.
آزمایش پی.اس.آ 3 = میزان آنتنی ژن اختصاصی پروستات را مشخص می کند. این آنتی ژن در موارد بزرگ شدن پروستات، عفونت پروستات و سرطان پروستات بالا می رود.
آزمایش داخلی از طریق مقعد = در این آزمایش سفت شدن و بزرگ شدن غدۀ پروستات با معاینه داخلی مشخص می شود.
آزمایش عبور ادرار = در این آزمایش بیمار در دستگاهی خاصی ادرار می کند و این دستگاه سرعت عبور ادرار را اندازه می گیرد.
 اسکن =  دستگاه اسکن می تواند باقی ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار را مشخص کند. 

Reference:
1= Prostate Enlargement - NHS choices
http://www.nhs.uk/Conditions/Prostate-enlargement/Pages/Introduction.aspx
Accessed on 19 May 2012
 ___________________
2= Alpha-blockers
3 = P.S.A

دکتر شهیره شریف (PhD, MSc)
 @ All rights reserved


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Disclaimer: the main purpose of this blog is to assemble my notes for my Continuing Professional Development (CPD). The topic discussed here should not be referred to as the only source of information. If there is anything with respect to this article that concerns you, please contact your doctor or pharmacist
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

No comments:

Post a Comment